021-22255007     info@banimoo.com    

سفیدی مو در افراد زیادی به دلایل ژنتیکی یا عواملی مثل بیماری و استرس رخ می دهد و رفع آن از ریشه از طریق داروهای شیمایی یکی از تبلیغات سایت ها و شبکه های مجازی است که در حال حاضر توجه بسیاری از افراد را به خود جلب کرده است. نکته این جاست که مسئله سفیدی مو که افراد بسیاری را دچار ناراحتی کرده، از راه های طبیعی بسیاری، قابل کنترل است اما از طریق داروهای شیمیایی به هیچ وجه درمان پذیر نیست. در ادامه این مقاله علت سفیدی مو، گیاهان دارویی و نکاتی که می توانید برای پیشگیری یا کند شدن روند سفید شدن موها مورد استفاده قرار دهید را بررسی می کنیم.

سفیدی زودرس مو و درمان سفیدی مو

سفیدی مو و علل آن

علل سفید شدن مو در افراد مختلف به دو دسته اصلی تقسیم می شود:

1- علل طبیعی سفید شدن موها

 • افزایش سن

سفیدی مو و علت اصلی و اولیه آن را می توان به اختلال در تولید سلول های تولید کنند رنگدانه مو که ملانوسیت نام دارند و ماده ای به نام ملانین تولید می کنند، دانست. زیرا با افزایش سن تولید این رنگدانه ها متوقف می شود و دیگر این رنگدانه ها در مو و پوست تولید نمی شود. بنابراین مو ها شروع به سفید شدن می کنند.

 •  ژنتیک

به گفته بسیاری از متخصصان مو، ژن ها علت اصلی و تعیین کننده سفید شدن مو هستند. در حقیقت در بسیاری از افراد اینکه مو ها چه وقت رنگدانه خود را از دست می دهند، به صورت موروثی منتقل می شود. به همین علت می بینیم که برای برخی از افراد سفیدی مو در سن زیر بیست سال اتفاق می افتد و برای برخی از افراد حتی در سنین بالا هم سفید شدن مو اتفاق نمی افتد.
بسیاری از متخصصان معتقدند که هر چه قدر اجداد پدری یا مادری، زودتر مویشان سفید شده باشد به همان اندازه این روند در نسل های بعدی دیده خواهد شد و علت سفیدی مو وراثتی و ژنتیکی خواهد بود.

در حالت طبیعی معمولا افراد سفید پوست زود تر از افرادی با پوست تیره دچار سفیدی مو می شوند. 

رفع سفیدی مو

2- دلایل غیر طبیعی سفید شدن مو ها

 • کمبود ملانین

همان گونه که ذکر شد ماده تولید کنند رنگدانه مو ملانین نام دارد که در صورت استفاده ناکافی آن در مواد غذایی و در نتیجه کمبود آن در بدن، رنگدانه ها به اندازه کافی تولید نخواهند شد و در نتیجه سفیدی موها اتفاق خواهد افتاد.

 • عدم تعادل در هورمون ها

هورمون های بسیاری از جمله هورمون هایی که توسط غده تیروئید تولید می شوند، بر تولید رنگدانه های مو تاثیر دارند که در صورت به هم ریختن تعادل در تولید آن ها مو های سر، سلامت و درخشش خود را از دست داده و دچار سفیدی خواهند شد.

 • برخی شرایط پزشکی

برخی از شرایط پزشکی مانند کمبود ویتامین هایی مانند B12، مشکلات غده تیروئید، مشکلات غده هیپوفیز و ... باعث از بین رفتن رنگدانه ها در مو ها شده در نتیجه موها شروع به خاکستری شدن و سپس سفیدی می کنند.

 • استرس

یکی دیگر از دلایل سفیدی مو در افراد استرس ناشی از زندگی سخت یا شغل و برنامه های طاقت فرسا است که ابتدا موها خاکستری شده و سپس به طور کامل سفید می شوند.

 • مواد شیمیایی

استفاده از برخی محصولات شیمیایی غیر استاندارد مانند شامپو، رنگ مو، صابون و... باعث سفیدی مو می شود که ممکن است به صورت مستقیم اتفاق بیفتد یا ابتدا باعث حساسیت پوست سر نسبت به آن مواد و سپس خاکستری شدن موها و در پایان سفیدی کامل مو شود.

 • عوامل خارجی

تغییر در رنگ مو و سفید شدن آن بعضی اوقات در اثر عوامل خارجی بسیاری از جمله آب و هوا، اشعه ماورای بنفش، آلودگی و قرار گرفتن در معرض برخی از مواد شیمیایی رخ می دهد.

 • بیماری خود ایمنی آلوپسی آره آتا

یکی دیگر از عوامل ایجاد سفیدی مو بیماری خود ایمنی آلوپسی آره آتا است که در این بسیاری افراد مبتلا ممکن است مو های سر و بدن خود را کاملا از دست بدهند یا اینکه سفیدی مو برای آن ها رخ دهد.

 • چاقی

در تحقیقاتی که در سال های اخیر در مورد علت سفیدی مو انجام شده است متخصصان مو به این نتیجه رسیدند که افرادی که وزن بدن آن ها بیش از حالت طبیعی است سفیدی زود هنگام مو را نشان می دهند بنابراین باید مراقب چاقی خود باشیم.

 • سیگار

یکی از عوامل اصلی و اولیه که می تواند رتبه اول را در میان عوامل سفید کنند مو داشته باشد سیگار کشیدن است بنابراین افرادی که عادت به سیگار کشیدن دارند زود تر از افراد هم سن و سال خود مو سفید می کنند.

 • تغذیه نامناسب و زیان آور

از دیگر دلایل غیر طبیعی و زود هنگام سفید شدن مو در افراد جوان تغذیه نا مناسب و استفاده از خوراکی هایی است که برای بدن و به خصوص مو ها ضرر دارند که می توان انواع چیپس و پفک ها را در این زمینه نام برد.

چرا مو سفید میشود

آیا رفع سفیدی مو از ریشه به کمک دارو های شیمیایی امکان پذیر است؟

سفیدی مو و رفع آن سوالات فراوانی را پیش روی بسیاری از افراد گذاشته است.

 • آیا سفیدی مو قابل درمان است؟
 • آیا می توان موی سفید را دوباره سیاه کرد؟
 • آیا سفیدی مو قابل پیشگیری است؟

اینترنت، فضای مجازی و برنامه های ماهواره ای پر شده از تبلیغات رفع سفیدی مو و البته بعضی از افراد با پیروی از تبلیغاتی که در سایت های اینترنتی و شبکه های ماهواره ای می شود به دنبال خرید محصولات رفع سفیدی مو بر آمده اند. معمولا افرادی که در سنین پایین، سفید شدن موها را تجربه می کنند بیشتر در تلاشند با توجه به تبلیغاتی که در این زمینه می شود و شامپو و داروهای مخصوص که تولید شده اند و ادعا می کنند می توانند سفیدی موها را از ریشه رفع کنند بر این مشکل غلبه کنند.

به جرات می توان گفت که معرفی و تبلیغ این همه داروهای شیمیایی و شامپو های رفع سفیدی مو در شبکه های ماهواره ای یا شبکه های اجتماعی تنها سو استفاده برخی تولید کننده هاست و اثر بخشی این داروها در رفع سفیدی مو ها به صورت دائمی ادعایی بیش نیست.
همچنین این جمله که استفاده از محصولات رفع دائمی سفیدی مو می تواند به صورت ریشه ای رنگ سفید مو را دوباره به رنگ طبیعی خود برگرداند تا به امروز در هیچ کشوری و توسط هیچ متخصصی تایید نشده است و تمام داروهایی که ادعا شده است به صورت شامپو یا مالیدنی سفیدی مو را رفع می کنند تا به حال روی ریشه مو و به صورت دائمی تاثیری مثبتی نگذاشته اند.

بنابراین، مویی که سفید شده برگشت پذیر نیست اما خبر خوب اینکه سفیدی مو قابل کنترل است و می توان با تمهیداتی از سفیدی بیشتر موها جلوگیری و یا روند آن را کند کرد. 

برای رفع یا جلوگیری از پیشرفت سفیدی موها چه مواد غذایی مصرف کنیم؟

اگر شما نیز دارای موهای خاکستری و سفید در سر خود هستید و می خواهید از ادامه روند سفید شدن موها جلوگیری کنید لازم است که از دستورات زیر پیروی کنید: 

روند سفید شدن موها را با مصرف مواد غذایی مناسب کند کنید

1-  مصرف ویتامین ها برای جلوگیری از سفید شدن مو: 

• ویتامین های گروهB به خصوص ویتامین B12 و بیوتین
• ویتامین D مانند گوشت ماهی
• ویتامینE مانند بادام
• ویتامینA مانند هویچ

قرص بیوتین و فواید آن برای پوست و مو - بخوانید 

2- مواد معدنی که در رشد و تقویت و جلوگیری از سفیدی مو اثر دارند:

• روی -  حبوباتی مثل عدس و لوبیاقرمز
• آهن - گوشت قرمز، کشمش، اسفناج، نخود، عدس، جگر، لوبیای سفید 
• منزیوم - کنجد، تخم کدو، تخم آفتابگردان، بادام، بلغور جودوسر، موز
• سیلیسیوم - گل کلم و لوبیا
• مس - جگر گاو، عدس، تخم کنجد، شکلات تلخ، سبزی و گوشت گوساله
• ید - میگو، سینه بوقلمون، ماست و شیر، ماهی روغن (کاد) 

3- مواد پروتئینی که از سفیدی زودرس مو جلوگیری می کنند:

مواد پروتئینی نیز برای جلوگیری از سفیدی مو موثر هستند برای مثال قسمت های کم چرب گوشت مرغ و بوقلمون، گوشت قرمز، سویا، سفیده تخم مرغ، ماهی و لبنیات که سرشار از پروتئین هستند به جلوگیری از سفیدی مو کمک می کنند.

چه غذاهایی برای مو مفید است؟ - بخوانید

4- مصرف ادویه جات برای جلوگیری از سفیدی مو :

یک راه بسیار خوب برای جلوگیری و به تاخیر انداختن سفیدی مو ها استفاده از ادویه جات گرم مانند دارچین و فلفل می باشد.

سفیدی مو را با روش های طبیعی و خانگی درمان کنید.

هر یک از ما می توانیم به جای استفاده از مواد و داروهای شیمیایی برای رفع سفیدی مو از مواد طبیعی زیر استفاده کنیم:

1- برگ کاری
برگ های کاری باعث افزایش رنگدانه های تیره در مو های سر می شوند از این رو می توان از آن ها بری رفع سفیدی مو استفاده کرد که اگر با روغن نارگیل ترکیب شوند اثر بخشی بیشتری خواهند داشت زیرا روغن نارگیل برای تغذیه مو ها می تواند به فولیکول مو نفوذ کرده و باعث رشد و تقویت آن شود.

2- روغن کرچک
روغن کرچک نیز در رفع سفیدی مو موثر است زیرا این روغن حاوی اسید های چرب امگا 6 است که باعث تقویت مو و تیرگی آن می شود و گردش خون را به فولیکول های مو را افزایش می دهد در نتیجه باعث رفع سفیدی موها می شود. طریقه استفاده از آن به صورت زیر است
• یک قاشق غذا خوری از این روغن را با دو قاشق غذا خوری روغن نارگیل اضافه می کنند چند دقیقه آن را گرم کنند.
• ترکیب گرم شده را به مدت 15 – 30 دقیقه بر روی پوست سر و حتی نوک مو ها مالیده و آن ها را مالش می دهیم تا مو ها کاملا به آن آغشته شوند.
• سپس موهای خود را با شامپویی که فاقد سولفات باشد می شوییم و به مدت 2-3 بار این روند را ادامه می دهیم .

3- حنا
یکی دیگر از مواد طبیعی رفع سفیدی مو حنا است که این ماده به براق شدن و تیره شدن آن کمک کند و طبق دستور زیر از آن استفاده می شود.
• ابتدا مقداری برگ حنا را له می کنیم سپس آن را به مقدار 3 قاشق چای خوری پودر انگور فرنگی هندی، یک قاشق چای خوری از پودر قهوه و مقداری ماست شیرین نشدت مخلوط می کنیم .
• در مرحله دوم ترکیب ایجاد شده را روی مو های خود قرار می دهیم و اجازه می دهیم تا خشک شوند و سپس سر خود را با شامپو می شوییم که این کار را به مدت 3-4 هفته یک بار انجام می دهیم ک باعث رفع سفیدی مو یا جلوگیری از ادامه سفید شدن مو های ما می شود.

4- روغن نارگیل و آبلیمو
از دیگر مواد طبیعی برطرف کننده سفیدی مو ترکیب روغن نارگیل با آبلیمو است زیرا لیمو حاوی مقدار زیادی ویتامینC و یک آنتی اکسیدان قوی است که می تواند رادیکال های آزاد را خنثی کرده و از آسیب مو جلوگیری نماید. همچنین روغن نارگیل نیز سبب مرطوب شدن مو ها شده و رشد آن ها را تحریک می کند. که به صورت زیر استفاده می شوند.
• ابتدا سه قاشق چای خوری آبلیمو را با مقداری از روغن نارگیل خالص اضافه می کنیم و بعد روی مو های خود می مالیم.
• سپس مو های خود را به مدت چند دقیقه ماساژ می دهیم و می گذاریم حداقل یک ساعت روی مو بماند و سپس با شامپو موهای خود را می شوییم که این روند را به مدت 4 هفته و هر هفته یک بار تکرار می کنیم.

5- تخم شنبلیله
گیاه شنبلیله که سرشار از ویتامین های گروه B و ساپوتین است یکی از موادی است که برای رفع سفیدی مو قابل استفاده است همچنین این ماده برای رفع شوره سر و حفظ لطافت آن نیز مورد استفاده قرار می گیرد.که می توانید طبق دستور زیر از آن استفاده کنید.
• دو قاشق غذا خوری تخم شنبلیله را به مدت یک شب در مقداری آب بگذارید تا خیس شود.
• صبح روز بعد دانه ای شنبلیله را با آب کافی له کنید تا حالت خمیری به خود بگیرند.
• خمیر ایجاد شده را روی موی خود به مدت 45 دقیقه بگذارید سپس سر خود را با شامپو ی فاقد سولفات بشویید که لازم است به مدت دو هفته و در هر هفته دوبار این کار را برای رفع سفیدی مو خود انجام دهید.

6- آب پیاز
محققان دریافتند که آب پیاز نیز می تواند در رفع سفیدی مو و ریزش آن موثر باشد که شما می توانید برای رفع سفیدی موی سر خود آب پیاز را بر روی پوست سر خود بمالید و سپس ماساژ دهید و به مدت نیم ساعت تا یک ساعت بر روی سرخود بگذارید که این روش را برای چند هفته یک بار می توانید انجام دهید.

درمان ریزش مو با آب پیاز - بخوانید 

7- ترکیب روغن نارگیل و روغن کنج
ترکیب روغن کنجد و نارگیل می تواند در تقویت فعالیت ملانوسیت ها و بهتر شدن وضعیت رنگدانه های مو شود که روغن کنجد به تنهایی نیز در رفع سفیدی مو تاثیر دارد که طبق دستور زیر می توانید از این ترکیب استفاده نمایید.
• ابتدا دو قاشق غذا خوری را به مقداری از روغن کنجد مخلوط می کنیم سپس به مدت چند دقیقه گرم می کنیم
• در مرحله دوم روغت ترکیب شده را روی سر خود می گذاریم و به مدت 15 دقیقه ماساژ می دهیم.سپس موهای خود را با یک حوله می پوشانیم ومی گذاریم به مدت 30 دقیقه بماند.
• در مرحله آخر باید مو های خود را با شامپوی بدون سولفات می شوییم و این کار را به مدت 2-3 بار در هفته انجام می دهیم.

8- چای سیاه
چای سیاه دارای آنتی اکسیدان فراوانی است که به حنثثی کردن رادیکال های آزاد کمک می کند و باعث نرمی و لطافت و رفع سفیدی مو می شود که می توانید به صورت زیر از آن استفاده نمایید.
• ابتدا دو قاشق چای خوری چای سیاه را با یک فنجان آب جوش اضافه می کنیم و بعد یک قاشق چای نمک اضافه می کنیم و بعد می گذاریم تا سرد شود.
• سپس موهای خود را چند با با آن می شوییم ودر آخر به مدت 15 تا20 دقیقهمحلول را روی سر خود می گذاریم.
• در مرحله آخر مو های خود را با آب سرد می شوییم ولی از شامپو استفاده نمی کنیم و این روش را دوبار در هفته برای رفع سفیدی مو انجام می دهیم.

9- انگور فرنگی هندی
انگور فرنگی هندی یا آمُله نیز ماده ای است که برای رفع سفیدی مو و درمان ریزش آن یک ماده بسیار عالی است که دارای ویتامینC و آنتی اکسیدان فراوانی است که می توانید علاوه بر مصرف این میوه به صورت پودر یا خمیر آن بر روی مو های خود بمالید همچنین می توانید به صورت روغن نیز از آن استفاده کنید بدین گونه که آن را با روغن نارگیل ترکیب کرده و برای مدت 15 -25 دقیقه روی سر خود قرار دهید سپس آن را بشویید. همچنین می توانید این روغن یا پودر آمله را با آبلیمو ترکیب کنید و مورد استفاده قرار دهید.

10- رزماری و گیاه سیج
برگ مریم گلی یا همان گیاه سیج به جلوگیری از سفیدی مو و حفظ تراوت آن کمک می کند ومی تواند به باز گشتن رنگدانه ها به موی های سفید شود.رزماری نیز برای درمان سفید شدن مو بسیار موثر است که می توانید این مواد را به صورت زیر ترکیب کرده و استفاده نمایید.
• یک و نیم فنجان گیاه سیج خشک شده و رزماری را به به دو فنجان آب جوش اضافه می کنیم و چند ساعت صبر می کنیم.
• از مخلوط به دست آمده به عنوان یک شامپوی قوی برای شست و شوی مو و در نتیجه رفع سفیدی آن به مدت 15- 20 دقیقه استفاده کنید و آن را روی سر خود بمالد و بعد بشویید و این روند را برای مدت زمان زیادی در هر هفته انجام دهید.

توصیه هایی برای جلوگیری از پیشرفت سفیدی مو در افراد جوان

برای جلوگیری از سفیدی مو زود هنگام لازم است که به موارد زیر توجه کنید:

1- به اندازه کافی بخوابید
داشتن خواب کافی از مواردی است که باعث کاهش استرس و در نتیجه رفع سفیدی مو می شود و جوانی موی سر را به دنبال خواهد داشت پس تلاش کنید که با کم کردن مشغله های فکری و کاری خو؛ شب ها حداقل 7 ساعت بخوابید.
2- داشتن رژیم غذایی سازگار و سالم
حفظ یک رژیم غذایی سالم و سازگار با بدن و مو های شما نقش مناسبی در جلوگیری از سفید شدن زود هنگام مو هایتان دارد. بنابراین باید توجه به رژیم غذایی خود داشته باشید و موادی مانند ویتامین ها، پرتین ها و... را به اندازه کافی مصرف نمایید. همچنین اگر بدن یا موی شما با یکی از مواد خوراکی سازگار نیس خوردن آن را ترک کنید.
3- پرهیز از استفاده از مواد شست و شوی مو با کیفیت پایین
محصولاتی که برای شستشو و یا مراقبت از مو استفاده می شوند که با کیفیت پایین مملو از سولفات، فسفات، کلر و... هستند باعث خشک شدن، ضعیف شدن و سفیدی مو می شوند. بنابراین به شما توصیه می کنیم که تا حد امکان از موادی استفاده کنید که دارای مواد طبیعی و سالم هستند.
4- ماساژ سر
ماساژ سر به تحریک جریان خون به سمت پوست سر کمک می کند و باعث افزایش خون رسانی به آن و در نتیجه
سلامت و شادابی مو و جلوگیری از سفیدی آن ها می شود.
5- غده تیروئید خود را چک کنید
غده تیروئید که یکی از مهم ترین غده های درون ریز در سوخت و ساز بدن است اگر دچار کم کاری یا پر کاری شود سبب از بین رفتن رنگدانه های مو می شود و در نتیجه سفیدی مو رخ می دهد بنابراین میزان کار کرد آن را چک کنید.

کم کاری تیروئید و ریزش مو - بخوانید 

6- آب فراوان بنوشید
بهتر است به جای استفاده زیاد از قهوه ، چای و نوشیدنی های دیگری که کافئین دارند در طول روز آب خالص بنوشید تا بدن شما با کم آبی رو به رو نشود زیرا وقتی بدن با کم آبی رو به رو می شود آب لازم به فولیکول های مو نمی رسد در نتیجه سفیدی مو رخ می دهد.
7- از کربوهیدراتها کمتر استفاده کنید
تحقیقات نشان می دهد که مصرف بی از حد هیدرات های کربن مانع از جذب آنتی اکسیدان ها و ویتامین های ضروری برای بدن و موی سر می شود و ممکن است سفیدی موی سر را به دنبال داشته باشند. بنابراین به شما توصیه می کنم که از غذاهایی مانند نان های سفید و بدون سبوس، پاستا و برنج زیاد استفاده نکنید زیرا این مواد دارای هیدرو کربن های فراوان هستند.
8- از شامپو هایی با اسانس تند استفاده کنید
یک راه بسیار جالب برای پیش گیری از سفید شدن و حتی سفیدی مو زود هنگام مو ها؛ استفاده از شامپو هایی است که با اسانس تند مانند سیر و فلفل تهیه شده اند. همچنین می توانید روغن های فلفل و مربای هلیله سیاه را به موی خود بمالید و برای چند دقیقه مالش دهید.

جمع بندی
در مجموع فقط در یک جمله باید گفت سفیدی مو از طریق بسیاری از گیاهان دارویی قابل پیش گیری است اما امکان رفع سفیدی مو به طور کامل و از ریشه حتی با داروهای شیمیایی وجود ندارد. پس بهتر است فریب تبلیغات نادرست را نخورید و هزینه های گزافی بابت این درمان های بی تاثیر نپردازید.

 

 

ویزیت آنلاین

در صورت نیاز به ویزیت آنلاین توسط پزشک متخصص اینجا را کلیک کنید 

 

خانه
خدمات
واتساپ
تماس با ما