021-22255007     info@banimoo.com    

ورزش چه تأثیری بر کم مویی و رشد موی سر دارد؟

هر چیزی که بر بدن تأثیر گذار باشد، بدون شک بر سلامت عمومی موی سر نیز می تواند اثر داشته باشد. ورزش به خودی خود برای سلامتی مو مفید است و می توان از آن به عنوان یکی از اصلی ترین راهکارهای سلامت و زیبایی موها یاد کرد.
ورزش با افزایش تعریق بدن و دفع سموم ومواد زائد از منافذ پوست، موجب طراوت و درخشندگی پوست می شود. تعریق پوست سر به بازشدن فولیکول های مو کمک کرده و فضای کافی را برای رشد موهای جدید فراهم می کند. ورزش همچنین موجب افزایش جریان خون در ماهیچه ها، پوست سر و تمامی نواحی پوستی می شود. تسریع گردش خون مواد مغذی واکسیژن بیشتری به همراه داشته وتغذیه مناسب برای ریشه موها را فراهم می کند واز این راه موجب افزایش رشد موهای سالم می شود.

چرا بعضی ورزشکاران به ریزش مو دچار می شوند؟

همان گونه که پیشتر گفتیم، هرچه سلامت کلی شما را بهبود بخشد، همانند ورزش، توانایی بدن شما را برای رشد مو بالا می برد اما عوامل دیگری که معمولاً با ورزشهای سنگین و قهرمانی همراه می شود می تواند در درازمدت به ریزش موی ورزشکار بیانجامد. در اینجا سعی داریم به چند عامل اصلی ریزش موی ورزشکاران بپردازیم. 

۱ ورزش مفرط و تاثیر آن بر ریزش مو 

ورزش مفرط در طول زمان، تاثیری مشابه استرس را به بدن وارد می کند. کورتیزول توسط غدد فوق کلیوی تولید و ترشح می شود و میزان آزادسازی کورتیزول در طول روز توسط مغز مدیریت می شود. صبح ها سطح کورتیزول بیشتر است و شب ها کاهش پیدا می کند اما معمولاً هنگامی که فرد دچار استرس می شود مقدار بیشتری از کورتیزول در بدن وی ترشح می شود. ورزشهای روزانه سنگین، مفرط و طولانی باعث افزایش ترشح کورتیزول شده و بدن را در وضعیتی مشابه استرس مزمن قرار می دهد. استرس مزمن یکی از دو علل مهم تلوژن افوولیوم است، وضعیتی که در آن فولیکول های مو به مرحله ایستایی (استراحت) نابهنگام وارد می شود و مو می ریزد.

۲ ورزش طولانی مدت با وزنه سنگین 

مطالعات نشان می دهد که ورزش سنگین مفرط، جذب تستوسترون آزاد را بخصوص در بدنسازان، بالا می برد. این شیوه ورزش در افزایش حجم عضلات تاثیر دارد، اما می تواند باعث آسیب به مو شود. یکی از ویژگیهای هورمون های تستوسترون و دی هیدروتستوسترون چسبیدن به گیرنده های سلول های مو است، که این امر مانع رسیدن مواد غذایی لازم به سلول های مو می شود و با گذشت زمان باعث از بین رفتن فولیکول مو و سرانجام ریزش مو می گردد.

۳ استفاده از استروئید ها و تاثیر آن بر ریزش مو 

موهای ناحیه فرق سر و بالای سر مردان دارای "گیرنده های آندروژنی" هستند، ولی فعالیت این گیرنده ها در همه افراد یکسان نیست. هورمون DHT (دی هیدرو تستوسترون) در مجاورت با این گیرنده ها، به آنها متصل شده و باعث ضعیف شدن فولیکول¬های مو می¬شود. مصرف¬کنندگان مکمل¬های استروئیدی که از ریزش موی سر شکایت می کنند، به مراتب مقادیر بیشتری از DHT را در بدنشان تولید می کنند. این افراد برای جلوگیری از ریزش مو باید جداً از مصرف استروئیدهای الکیلی (استروئیدهایی مثل اکسی متولون که الکیلی بوده و به میزان قابل توجهی به DHT تبدیل می شود) دوری کنند. و داروهایی با خواص آروماتیز کمتر (داروهایی مثل ناندرولون که کمتر به DHT تبدیل می شوند) را جایگزین آنها کنند.
لازم به ذکر است که نهایتاً مهم ترین عامل ریزش موی افراد به زمینه ژنتیکی بازمی گردد و ورزشکاران بسیاری هستند که علیرغم استفاده از دوزهای سنگین داروهای استروئیدی، کمترین کاهشی را در حجم موهایشان احساس نمی کنند.

۴ تاثیر رژیم بر ریزش مو

برخی ورزشکاران برای رسیدن به نتایج بهتر، از برنامه های رژیم غذایی بدون چربی یا حذف کربوهیدرات استفاده می کنند که پس از مدتی موجب ریزش موی آنها می شود. مصرف میزان متعادل چربی برای داشتن موهای سالم و با طراوت ضروری است. پوست سر افرادی که در عادات غذایی روزانه، به اندازه مورد نیاز چربی مصرف نمی کنند، خشک می شود و خشکی پوست سر به ریزش مو منجر می شود.
برای برخورداری از موهایی سالم و شاداب، باید میزان دریافت چربی های مفید از منابع گیاهی و حیوانی را مدیریت کنید. همچنین در نظر داشته باشید که رژیم های حذف کربوهیدرات (مانند رژیم کتوژنیک یا رژیم آتکینز) که مصرف نان و برنج را ممنوع می کنند، علاوه بر تحلیل انرژی بدن، باعث کمبود برخی ویتامین های گروه B خواهند شد. در نتیجه سلول های مو که تقسیمشان زیاد است، بیشتر از همه آسیب می بیند. پیشنهاد می کنیم که در صورت نیاز به پیروی از این برنامه های غذایی، تحت نظر پزشک از مکمل های ویتامین استفاده نمایید.

۵ تاثیر کلر بر ریزش مو

کلر می تواند با تخریب کوتیکول (لایه¬ی خارجی مو) باعث خشکی و شکنندگی مو شود. برای شناگران یکی از بهترین روش¬های محافظت از مو، استفاده از شامپو شنا می باشد که با حذف کلر و مواد آسیب¬رسان، به حفظ سلامت مو کمک می¬کند. در صورت عدم دسترسی به شامپو شنا، پیش از ورود به استخر، موی خود را با آب بدون کلر بشویید تا مو قبل از وارد شدن به استخر، آب بدون کلر را جذب کند. اگر مدت زمان طولانی در استخر می مانید، سعی کنید هر ۳۰ دقیقه یکبار موی سر را با آب بدون کلر بشوید. این مراقبت¬ها برای افراد با موی رنگ کرده یا افرادی که از پروتز مو استفاده می¬کنند از اهمیت بیشتری برخوردار است.

۶ تاثیر عرق کردن بر ریزش مو

پوست سر پوشیده از منافذ میکروسکوپی است. عرق نیز حاوی نمك، اوره، مواد آنتی باكتریال و ترشحات غدد چربی پوست است كه می تواند ازطریق این منافذ جذب پیاز مو شود و به پوست و موی سر صدمه وارد کند. از طرفی، تعریق بیش از حد محیط مناسبی را برای افزایش رشد میكروارگانیسم های طبیعی پوست سر اعم از قارچ‌های سطحی و عوامل باكتریال ایجاد می‌كند. التهاب پوست كف سر و ترشحات غدد چربی به صورت خارش پوست و ریزش مو‌ بروز می‌كند. برای جلوگیری از این آسیب راهکارهای زیر پیشنهاد می شود.

نگهداری و حفظ سلامت و درخشندگی موها پس از فعالیت ورزشی

الف) اگر موی بلندی دارید، پیش از شروع تمرینات ورزشی، موها را با کش به صورت دم اسبی پشت سر ببندید. این کار موها را از صورت و گردن دور کرده و و باعث می شود خنک شده و کمتر عرق کنید.
ب) در هنگام فعالیتهای ورزشی پرتعریق، حوله دستی کوچکی همراه داشته باشید و در فاصله بین تمرینات و در زمان استراحت حتماً عرق سر و پیشانی خود را با آن خشک کنید.
ج) پس از فعالیت ورزشی دوش بگیرید وموی خود را با شامپو بشویید. یک الی دو دقیقه پوست سر را با شامپو ماساژ داده و بعد این شامپو را به تمام موها رسانده و موها را بالای سر جمع کنید و بگذارید به همین حالت بماند.بعد از اتمام شستشوی بدن ،موها را آبکشی نمایید. اگر برای جلوگیری از خشک شدن موها، تمایل ندارید که هر بار پس از اتمام تمرینات از شامپو استفاده کنید، می¬توانید فقط روزهایی که تمرینات سنگین ورزشی انجام داده اید و بیشتر عرق می کنید، موها را شامپو زده و در روزهای عادی سر خود را با آب بشویید.
د) از شامپویی با PH مناسب نوع موی خود استفاده کنید ،این شامپوها ،بدون هیچ گونه صدمه شیمیایی به موها ،آنها را تمیز و سالم نگه می دارد.
ه) بعد از دوش گرفتن ،موی خود را با حوله به خشک کرده و اگر موهایی فر و مجعد یا خیلی خشک دارید ،از سرم مو یا نرم کننده تقویتی بعد از حمام استفاده کنید.
بنابراین برای داشتن موهایی سالم و درخشان، در کنار انجام فعالیت های ورزشی، توصیه های فوق را جدی بگیرید و همواره موهای خود را تمیز و مرطوب نگه دارید.

 

 

ویزیت آنلاین

در صورت نیاز به ویزیت آنلاین توسط پزشک متخصص اینجا را کلیک کنید 

 

خانه
خدمات
واتساپ
تماس با ما